Javascript är inaktiverat

Javascript verkar vara inaktiverat. Detta kommer att påverka sitens funktionalitet. Vänligen aktivera JavaScript eller återvänd till denna webbplats från en annan enhet.

 

 

Minikurser för ST-läkare och sjuksköterskor

Se nedan de minikurser som kommer erbjudas för ST-läkare och sjuksköterskor under ÖNH-dagar 2023. Anmälan till kurserna görs i samband med din anmälan till kongressen.

Minikurser för ST-läkare

Det erbjuds sex olika kurser för ST-läkare. Dessa kommer gå i fyra pass under tisdagen den 12 september så du ska kunna delta på fyra av fem kurser.
Tiderna för de olika passen ser du i programmet. Minikurserna har ett begränsat antal så det är först till kvarn som gäller.

Minikurser:

- Nattens hemligheter – fördjupad kunskap genom polysomnografi

- Ultraljudsworkshop - 256 nyanser av grått

- 3F i audiogramtolkning

- Vi er røde, vi er hvide - en oralmedicinsk rundtur

- Skopi i luftvägar – Hands-on rak och flexibel skopi

- ENT Olympics-Minikurs där ST läkare löser olika uppgifter under tidspress för att utmana sig själva

Minikurser för sjuksköterskor

Dessa sex olika minikurser kommer att erbjudas i två parallella spår under torsdagen den 14 september. Du kan anmäla dig till en kurs per tidsblock och alltså ha möjlighet att gå samtliga två kurser. Anmälan görs i samband med din anmälan till kongressen.

Minikurser:

- Forskning, utbildning, kvalitet och ledarskap idag och i framtiden

- Facialispares, att starta upp och driva en sjuksköterskeledd mottagning

- Testa på fiberskopi

- Kontaktsjuksköterska-diskussionsforum

- Nutrition, vätska- och energibehov. Tips och trix!

- Undersökningsteknik